Çipli kimlik kartında yeni dönem

Uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni bir düzenleme önümüzdeki yıllarda hayata geçiyor. Yeni nesil kimlik kartlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ehliyet ve kredi kartları da bu kimliklere yüklenebilecek. Konuyla ilgili açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘dan geldi. Katıldığı bir televizyon programında yapılan çalışmalardan bahseden Soylu, “Ehliyetimizi artık yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Ehliyeti, kimlikteki çipe yükleyeceğiz. Kredi kartlarından uygun olanları yine kimliğe yükleyeceğiz. Ayrıca elektronik imza da buna yüklenecek” dedi.

Ehliyet ve kredi kartı kimliklere yüklenecek

Son yıllarda birçok vatandaşın çipli kimlik kartını kullanmaya başladığı ülkemizde bu kartlarla ilgili planlan yeni dönemin ipuçları da gelmeye başladı. Ehliyet, kredi kartı ve elektronik imza gibi özellikler çipli kimlik kartlarına yüklenebilecek. Bakan Soylu‘nun açıklamasında bahsettiği yeni özelliklerin ne zaman kullanılmaya başlanacağı net olarak bilinmiyor. Ancak bu yeni servislerin önümüzdeki 1-2 yıl içinde hayata geçirilmesini beklediğimizi söyleyebiliriz.

Geçen yıl Kasım ayında da benzer bir haber çıkmış ve yeni kimliklerle para çekilebileceği konusunda bazı adımların atıldığı haberleri kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayınız
veya bize bir e-posta gönderin

bilgi@yerinde.com

× Size Nasıl I Yardımcı Olabiliriz?