Robot köpek Spot satışa çıkıyor

Boston Dynamics’in köpek robotu Spot, şu ana kadar farklı şekillerde karşımıza çıktı. Spot’u kimi zaman dağa tırmanırken kimi zaman da kamyon çekerken gördük. Günlük hayatta ne zaman karşımıza çıkacağı ise merak konusuydu… Bu dört ayaklı robot artık ABD’de satışa çıkıyor. Yani artık şirketler 74.500 dolar karşılığında robotu satın alabiliyor. Ayrıca kullanım şekline göre özel donanımlar da satılıyor.

İnternette paylaştığı videolarla çoğu zaman bizleri şaşırtan Boston Dynamics bu sefer videolardan görmeye alıştığımız robot köpek Spot‘u satışa sunduğunu açıkladı. Uzaktan kontrol edilebilen, otonom olarak kullanılabilen Spot çok eğimli yüzeylere tırmanma, merdiven çıkma gibi görevleri başarıyla yerine getirebilmesinin yanı sıra kapalı alanlarda kullanılabilecek kadar da hassas.

1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde kurulmuş bir şirket olan Boston Dynamics’in amacı  yapay zeka, mühendislik ve robotik alanlarında araştırmalar yapmak.

Son dönemde SpotAtlasHandle gibi robotların gelişim süreçlerini ve yeteneklerini Youtube üzerinden takipçilerine sunan Boston Dynamics insanlığa bir çok alanda yardımcı olmayı hedefliyor. Atlas en az bir insan kadar çevik ve dengeli olmak üzere üretilmiş bir robot ancak çok hafif olduğundan ve yapay zeka desteğini arkasına aldığından gelecekte insan gerektiren bir sürü tehlikeli işte öncü olarak çalışabilir. Handle ise depolarda kutuları taşımak üzere kullanılması düşünülen bir robot, 2 teker kullanmasına rağmen oldukça dengeli ve tehlikeli taşımalarda güvenilebilir. Boston Dynamics bunlara benzer bir çok robot üzerinde çalışıyor, kimi askeriye kimi taşıma kimi de sadece günlük insan kullanımına uygun olarak geliştirilen bu robotların çoğu hala yapım ve test aşamasında. Satışa sunulanlar ise sadece belli firmalara özel olarak veriliyor, piyasaya henüz çıkmış durumda değiller.

Spot ise Boston Dynamics’in herkese açık olarak piyasaya süreceği ilk robot. Daha önce seçilen şirketlerde kullanılan Spot beklentileri boşuna çıkarmadı. 150’ye yakın firmaya dağıtılan Spot, Norveç’te bir rafineride güvenlik görevlisi olarak çalışmış, gaz kaçağı gibi durumlarda insanları uyarmak üzere kullanılmıştı.

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayınız
veya bize bir e-posta gönderin

bilgi@yerinde.com

× Size Nasıl I Yardımcı Olabiliriz?